W dniach 27-28 października 2016 roku odbyła się 17-ta edycja konferencji „Baseny Polskie”. Tym razem przedstawiciele branży basenowej spotkali się na południowym krańcu Polski – w Zakopanem. Prawie 70 uczestników konferencji gościło i obradowało w Zespole Pensjonatów Antałówka położonym tuż obok Aqua Parku Zakopane.

Na rozpoczęcie konferencji, przedstawiciele spółki Polskie Tatry S.A. (która jest właścicielem wspomnianych wyżej obiektów) Prezes Zarządu Piotr Włosiński oraz Kierownik Działu technicznego Józef Chowaniec przedstawili historię Aqua Parku oraz kierunki jego dalszego rozwoju po dziesięciu latach istnienia. Po tych krótkich prelekcjach przyszedł czas na jeden z głównych punktów programu – jedną z czterech prelekcji na temat bezpieczeństwa osób korzystających z krytych pływalni. Znany już uczestnikom poprzednich edycji, specjalista ds. ratownictwa wodnego i bezpieczeństwa nad wodą, Jarosław Rypniewski objaśnił w jakim kierunku zmierzają prace nad nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Po przerwie kawowej nastąpiła seria prezentacji firm branży basenowej. Swoje usługi i produkty przedstawiły firmy Transcom Sp. z o.o., Fitnet, Adampol, BASE System, LIT UV Elektro GmbH, Firma Mazur, C.T. Service Sp. z o.o., Mariner 3S. Na koniec pierwszego dnia konferencji, z prelekcją na temat ochrony danych osobowych w kontekście monitoringu wizyjnego na pływalniach, wystąpił specjalista w tej dziedzinie, Piotr Glen. Po kilku godzinach spędzonych w sali konferencyjnej uczestnicy konferencji, dzięki uprzejmości gospodarzy mogli skorzystać z usług Aqua Parku Zakopane. Dzień zakończył się spotkaniem integracyjnym przy dźwiękach góralskiej kapeli.

Drugi dzień konferencji został zdominowany przez trzy pozostałe prezentacje dotyczące bezpieczeństwa użytkowników pływalni. Przed uczestnikami wystąpili: Marek Machaczka (szef ratowników w Parku Wodnym w Krakowie), Tomasz Wolny-Dunst oraz Jarosław Rypniewski. Opowiedzieli oni kolejno o zarządzaniu zespołem ratowniczym, odpowiedzialności cywilnej zarządzających za wypadki na pływalniach oraz o zawiłościach dotyczących zatrudniania ratowników wodnych. Zakończeniem drugiego dnia jak i całej konferencji była wycieczka na Gubałówkę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konferencji. Zapraszamy na kolejne organizowane przez nas spotkania.